شبکه دانش بنیان ایران شبکه دانش بنیان ایران .

شبکه دانش بنیان ایران

شرکت های دانش بنیان حوزه نانو

محصولات حوزه نانو 
یکی از حوزه های فناورانه ای که به همت و سخت کوشی شرکت های دانش بنیان و البته به همراه حمایت ها و کمک های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در میان کشور های قدرتمند دنیا در این حوزه قد علم کند، حوزه نانو فناوری است. طبق اعلام ستاد توسعه فناوری نانو، تاکنون هفتصد و پنجاه نوع از محصولات نانو در کشور به تولید رسیده است. علت توسعه و گسترش فناوری های پیشرفته نانو و رسیدن به جایگاه و رتبه های کشوران توانمند این حوزه، تولید همین محصولات و تجهیزات و ورود آنها به صنایع داخلی می باشد. 

همچنین شرکت های دانش بنیان و خلاق دست به کار تولید محصولات دانش بنیان و فناور این حوزه زدند و توانستند بخش قابل توجهی از نیاز جامعه به محصولات مبتنی بر فناوری نانو را تأمین کنند، به طوری‌که تا کنون بیش از ۷۵۰ محصول و تجهیز نانو در کشور توسعه یافته و گواهی نانومقیاس را دریافت کرده اند. این میزان، رشدی قابل توجه را نشان می دهد و تولید محصولات ایران ساخت نانویی، روندی صعودی داشته است.

اما نقش ‎آفرینی بیش از ۲۲۳ شرکت تولیدکننده محصول و ۵۹ شرکت تولیدکننده تجهیزات ایران ساخت محصولات نانوفناور، زمینه این توانمندی در کشور را ایجاد کرده است.

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف پیشرفت صنایع و تأمین نیازهای جامعه در راستای افزایش کیفیت محصولات و خدمات با کمک فناوری نانو از شرکت های دانش بنیان، طرح های نوآورانه و ارائه کنندگان خدمات این حوزه حمایت کرده است تا زیست بومی نوآورانه برای توسعه محصولات با کیفیت و ارتقای سطح خدمات محقق شود.

 

محصولات نانو ساخت ایران
از میان ۷۵۰ محصول و دستگاه ثبت شده ۵۳۵ مورد مربوط به محصولات نانو و ۲۱۵ مورد مربوط به تجهیزات نانو بوده است که هر دو شاخص در سال های گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرده اند، هر چند در این میان محصولات نانو رشد قابل توجه تری داشته است.

در مجموع ۲۷۳ شرکت، محصولات مبتنی بر فناوری نانو را توسعه داده اند که از میان آن‌ ها ۲۱۴ شرکت فرآیند توسعه محصول را دنبال می کنند. همچنین ۵۹ شرکت تجهیزاتی را که به تولید محصولات نانویی منجر می‌شود، فعالیت می کنند.

اما در میان حوزه های موضوعی که شرکت ها در تولید محصولات و تجهیزات فعالیت داشته اند،حوزه عمران و ساختمان سهم بالاتری را به خود اختصاص داده است، به طوری که یک پنجم تولیدات این حوزه در عرصه نانوفناوری به این حوزه اختصاص یافته است.

همچنین حوزه سلامت، خدمات و ملزومات صنعتی دیگر حوزه هایی هستند است که نانوفناوری توانسته در آن ها نقش آفرینی کند و ۱۳ درصد از تولیدات ایران ساخت نانویی به این حوزه ها اختصاص یافت.


برچسب: اقتصاد دانش بنیان، تسهیلات دانش بنیان، جهش تولید، دانش بنیان، شبکه دانش بنیان ایران، شرکت دانش بنیان، شرکت های خلاق، شرکت های دانش بنیان، محصولات دانش بنیان، مشاوره دانش بنیان، نانو،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۵۴:۴۳ توسط:علی حیات شاهی موضوع: نظرات (0)