شبکه دانش بنیان ایران شبکه دانش بنیان ایران .

شبکه دانش بنیان ایران

مجموعه های دانش بنیان سمنان

سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به سمنان
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، آقای دکتر ستاری به دیدار فعالان دانش بنیان و صنعتگران استان سمنان رفتند. این ملاقات که در شهرک صنعتی شاهرود انجام شد با شروع به کار مرکز شتابدهی نوآوری و تجاری سازی فناوری‌ های انرژی زمینه را برای تزریق نوآوری‌ موسسات دانش بنیان به صنایع استان گشود. دکتر ستاری همچنین در ادامه بخش دیگری از زیست‌ بوم نوآوری پارک علم و فناوری استان سمنان را افتتاح کرد.

مرکز شتابدهی نوآوری و تجاری سازی فناوری های انرژی در شهرک صنعتی شاهرود، با حمایت و کمک یکی از شرکت های مطرح در زمینه سیم وکابل و انرژی کشور تحت عنوان سیم و کابل مغان به بهره برداری رسید. ساختمان این مرکز نوآوری در ابعاد 2000 متر مربع، با اعتبار 12 میلیارد تومانی بخش خصوصی راه اندازی شده و به طور میانیگن استقرار 30 هسته فناور در این مرکز ایده های نوآورانه خود را به محصول دانش بنیان تبدیل می کنند.

 

 

مرکز رشد پورسینا مخصوص شرکت ها و واحدهای نوآور و خلاق استان سمنان است که زیر نظر پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان مشغول به فعالیت می باشد و زمینه را برای رشد و شتابدهی این پارک، با سرمایه گذاری 7 میلیارد تومانی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراهم می کند. این مرکز، میزبان بیش از بیست واحد فناور خواهد بود که در حوزه های کشاورزی، گردشگری، آب و فناوری اطلاعات و ارتباطات و دیجیتال ایده های نوآورانه خود را به محصول دانش بنیان تبدیل می کنند. این مرکز رشد در کنار مرکز رشد کیانی واقع در شهمیرزاد به مجموعه های دانش بنیان، موسسات خلاق و واحدهای فناور، خدماتی همچون فضای کار اشتراکی و حمایت های تبدیل ایده به نمونه اولیه و محصول را ارائه می‌ کند.

 

پارک های علم و فناوری در سمنان
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست شورای اداری استان سمنان گفت: پارک های علم و فناوری استانی چه در شاهرود و دانشگاه سمنان رشد نسبتاً خوبی داشته اما نسبت به جایگاه واقعی خود توسعه لازم را نیافته است. با توجه به پتانسیل بالای نیروی انسانی خلاق و دانش آموخته ای که در این استان است، مسئولیت جدی و سنگینی برای حمایت بر دوش خود احساس می کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر این که باید زیست بوم لازم برای شکوفایی خلاقیت ها و عرض اندام نیروی انسانی جوان و خلاق استانی هرچه سریع تر شکل بگیرد افزود: خوشبختانه این اراده در میان مسئولان استانی وجود دارد و این سفر زمینه مناسبی را برای تصمیمات راهبردی و اختصاص اعتبارات لازم به بخش‌ های مختلف استان سمنان با هدف تسهیل در فرآیند تبدیل ایده به محصول و رونق کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق بومی فراهم کرد.

ستاری با اشاره به اجرایی سازی راهبردها و ساز و کارهای مختلف حمایتی بر اساس یک مدل پویا برای حمایت از اقتصاد دانش بنیان و خلاق گفت: در این سال ها الگوهای مختلفی برای حمایت از جوانان دانش آموخته و رونق کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق آنان پیاده سازی شد که حمایت از ایجاد مراکز نوآوری، مراکز رشد و شتابدهنده‌ها تنها بخشی از این راهبردها است. کارخانه های نوآوری ادبیات جدیدی را به اقتصاد کشور وارد کردند و در حال توسعه این الگو هستیم.

گسترش زیست بوم نوآوری
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، حمایت از نقش آفرینی سرمایه گذاران بخش خصوصی را شکل دیگری از ساز و کارهای تسهیل گری و حمایتی در راستای رونق زیست بوم نوآوری و تحقق اقتصاد دانش بنیان برشمرد و بیان کرد: به هر میزان که بتوانیم زمینه را برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی به ویژه در حوزه هایی که مزیت ذاتی استان هستند، فراهم می کنیم تا فعالیت شتابدهنده های بخش خصوصی پررنگ شود. در این صورت در ایجاد اشتغال، خلق ارزش افزوده ضمن جلوگیری از خام فروشی توفیق خواهیم داشت.

در ادامه سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان سمنان، مرکز نوآوری دانشگاه سمنان با محوریت تقویت ایده های حوزه فناوری و میزبانی شرکت های دانش بنیان و خلاق به بهره برداری رسید.

این مرکز نوآوری در دل دانشگاه سمنان، میزبان 20 هسته نوآور است و با برگزاری رویدادها و ارائه خدمات شتابدهی هدف توسعه تولیدات حوزه فناوری و استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری در آن ها که به اشتغال جوانان منجر می شود، در دستور کار خود قرار داده است.

همچنین با حضور ستاری در دانشگاه دامغان، آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی این دانشگاه گشایش یافت تا پژوهشگران، دانشگاهیان و فعالان فناور برای توسعه و تست محصول، انجام پژوهش های کاربردی و فناورانه از تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت و دانش فنی بومی بهره مند شوند. وی ضمن بازدید از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه دامغان که از تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت بهره می برد، با فعالان فناور مستقر در این دانشگاه گفتگو و از دستاوردهایشان بازدید کرد.


برچسب: #استارتااقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری، تسهیلات دانش بنیان، جهش تولید، دانش بنیان، شبکه دانش بنیان ایران، شرکت دانش بنیان، شرکت، های خلاق، شرکت های دانش بنیان، مشاوره دانش بنیان، نوآوری،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۰:۴۹ توسط:علی حیات شاهی موضوع: نظرات (0)